niedziela, 17 sierpnia 2014

Z dzieckiem w świat wartości

Co to są wartości? Co warto o nich wiedzieć, czy kierować się nimi w życiu? Czy wprowadzamy w ten świat wartości nasze dzieci, tak, aby były one dla niego zrozumiałe, prawdziwe?
Książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Z dzieckiem w świat wartości" zawiera program nauczania wartości moralnych, podpowiada, jak omówić każdą z nich w sposób dla dziecka przystępny, jak użyć przykładów książkowych i tych "z życia wziętych", żeby zilustrować każdą z nich. Jak je stosować i chwalić, za ich stosowanie :) Poprzez "przerobienie" tego materiału w domu, możemy się wspólnie wiele nauczyć.
·        1.  Szacunek - grzeczność połączona z troską o uczucia i dobro drugiej osoby
„Inne nie znaczy gorsze" - ćwiczenia pokazują podobieństwa i różnice oraz zalety różnych zainteresowań i upodobań, każdy ma prawo do własnych sądów.
·         2. Uczciwość - mówienie i poszanowanie prawdy, rzetelność, nieprzywłaszczanie sobie cudzej własności, stosowanie zasady bezstronności i równości praw)
Poprzez zagranie roli "nieuczciwego" przez jedną z osób dorosłych, dzieci widzą skutki takiego postepowania. Na tej podstawie można omówić inne sytuacje oraz sutki, jakie pociąga za sobą nieuczciwość.
·         3. Odpowiedzialność - rzetelne wypełnianie swych obowiązków, dbanie o dobro i zapobieganie złu, a także gotowość do ponoszenia konsekwencji własnych wyborów i zachowań.
Ta część podpowiada jak znaleźć równowagę i rozsądnie podzielić czas pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami.
·        4.  Samodyscyplina - umiar i rozwijanie własnego potencjału - umiejętność nałożenia sobie zdrowych ograniczeń, unikanie skrajności, dążenie do ładu i równowagi, zdolność cieszenia się tym, co mamy.
Poprzez zabawę edukacyjną okaże się, że nadmiar może być męczący, a mniej często znaczy więcej. :)
·         5. Pokojowość - unikanie przemocy; postawa człowieka, który poszukuje rozwiązań uwzględniających interesy wszystkich zainteresowanych, ponieważ ważne jest dla niego dobro ogólne.
Pokazujemy jak dużą niezależność daje pielęgnowanie wartości, świadomość, że nie warto reagować na zaczepki, przezwiska, ponieważ one nie dotyczą naszej osoby, to tylko próba wywołania naszej reakcji przez kogoś, kto ma problem.
·         6. Sprawiedliwość - uczciwość w ocenianiu i sądzeniu, przestrzeganie zasady równości praw, poszanowanie prawdy oraz prawość postępowania
W tej części odpowiadamy na pytanie czy równo znaczy sprawiedliwie i uświadamiamy, że nie oceniamy człowieka tylko pewne zadanie przez niego wykonane według kryteriów, takich samych dla grupy.
7. Szczęście, optymizm, humor - poczucie zadowolenia oraz wewnętrznej harmonii i spokoju, które są skutkiem życzliwości i akceptacji siebie i świata, a także wiary w jego zasadnicze dobro.
W tej jakże ważnej części zajmujemy się również dążeniem do celu, jako ważną umiejętnością w życiu, ale również tym, jakie uczucia i wątpliwości mogą temu procesowi towarzyszyć oraz tym, czym jest sukces i porażka i jakie lekcje możemy z nich wynieść.
8. Przyjaźń i miłość - przyjaźń, jako bliski i równoprawny związek pomiędzy osobami, oparty na wzajemnej sympatii, życzliwości, szczerości, zaufaniu, gotowości do pomocy oraz czerpaniu przyjemności z przebywania razem.
 Uczymy się tu jak ważne jest zaufanie i bycie godnym zaufania.
9. Solidarność (pomoc ze szlachetnych pobudek)
W tym rozdziale zadania pokazują, jak ważne jest współdziałanie w osiąganiu celów.
10. Piękno - czym jest piękno wewnętrzne i zewnętrzne, jak wzbogaca nas i czyni świat lepszym.
 Gry dla dzieci i dorosłych przybliżają pojęcie piękna jako wartości estetycznej i szlachetności, która nas wzbogaca.
 11. Mądrość - celowe przyczynianie się do dobra poprzez właściwe wybory
 Świetna etiuda z lustrem, która pokazuje jak odnaleźć mądrość i umiejętność wyboru w nas samych, ucząc jednocześnie, że każda decyzja ma swoje konsekwencje. Możemy w tym wspierać się wzajemnie.

Książka i program wpływają nie tylko na poznanie wartości przez dzieci, ale na utrwalenie ich w rodzinie i grupie, gdzie są wprowadzone. To wspólne przeżycie pogłębia i umacnia więzi i jest świetnym fundamentem do dalszego rozwoju.


0 komentarze:

Prześlij komentarz