wtorek, 11 marca 2014

O czym mówią nam dzieci - funkcje języka

Język posiada wiele funkcji. Podstawową jest komunikacja, czyli porozumiewanie się pomiędzy nadawcą i odbiorcą wypowiedzi. Ale są też inne – np. ekspresywna, która ma na celu wyrażanie emocji  lub stanów, czy impresywna – jej zadaniem jest oddziaływanie na wolę i zachowanie rozmówcy. Fatyczna podtrzymuje kontakt a poetycka niesie ze sobą doznania estetyczne.
W kontaktach z dzieckiem, które intensywnie poznaje i przyswaja sobie umiejętność komunikacji, warto zwrócić uwagę na prostotę i jednoznaczność wypowiedzi.
Warto też obserwować, jak maluch ćwiczy impresywną funkcję języka, czyli stara się, aby jego komunikaty przynosiły określony skutek, stąd od początku wiele sformułowań w trybie rozkazującym „da” i „ce”, oznaczających „daj” i „chcę”, choć na początku w trzeciej osobie, to przecież odnoszących się do tego, czego dziecko oczekuje od otoczenia.
Nasza świadomość językowa będzie pomagała nie tylko w rozwoju mowy, ale również w bardzo istotnym wyrażaniu i rozumieniu emocji. To właśnie funkcja ekspresywna, która w bardzo istotny sposób przyczynia się do budowania obrazu własnej osoby i otaczającego świata.
Każdy ma prawo do wyrażania uczuć, tłumione i wypierane powodują zaburzenia osobowości oraz relacji z najbliższymi, rówieśnikami, później w środowisku pracy itd. Jednym z efektów jest na przykład agresja, która nie jest już ekspresją emocji tylko zachowaniem skierowanym przeciwko czemuś i komuś lub zamknięcie się, wycofanie jako reakcja obronna na rzeczywistość. Żadne z tych zachowań nie jest dobre dla nikogo.

Komunikacja i wykorzystanie  jej w celu budowania poczucia własnej wartości oraz lepszych relacji społecznych to bardzo ważne i tak naprawdę radosne zadanie rodziców. Dlaczego? Ponieważ mogą w ten sposób pomóc własnemu dziecku, a także naprawić  to, czego być może zabrakło podczas ich dzieciństwa.  Oczywiście, żeby nie zmęczyć siebie i malucha, warto uczyć się poprzez zabawę. Mogą do tego celu posłużyć bajki, które stworzą okazje do poznawania nowych słów i znaczeń, a także cech charakteru i konsekwencji różnych zachowań bohaterów.  Więcej informacji na ten temat niebawem J



0 komentarze:

Prześlij komentarz